SERBEST DALIŞ VE ZIPKINLA BALIKAVI

SERBEST DALIŞ VE ZIPKINLA BALIKAVI

SERBEST DALIŞ VE ZIPKINLA BALIKAVI

  BİLGİ NOTU: LÜTFEN AŞAĞIDAKİ YAZILANLARI HEM KURS İÇERİĞİ HEMDE GÜVENLİĞİNİZ İÇİN KOMPLE OKUYUN. SONRA TELEFONLA DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN. ÇÜNKÜ BURADAKİ BİLGİLERİ OKUMAZSANIZ TELEFONLA BİLGİ VERMEM ORTALAMA 45DK SÜREBİLİR. SAYGILAR.

*Eğitimlerde önce Serbest Dalış Eğitimi sonra isteğe göre CMAS Zıpkınla Balıkavı Eğitimi verilmektedir.

*EĞİTİMİN ASIL AMACI; Kendi vücudunuzu tanımak, sınırlarınızın farkında olmak ve sonucunda bilinçli dalabilmektir. Tabi burada derinlik ve süre önemli değildir. Yorucu bir 3 günün sonunda bile bu işe sıfırdan başlayan biri doğru tekniklerle rahatlıkla 10m-20m aralığına dalabilir ve eğer isterse CMAS Zıpkınla Balıkavı Eğitimi alarak performansına göre 10m - 20m aralığında rahatlıkla 20-25sn agaşon yapabilir.

*Eğitimler birebir yada en fazla 3 kişilik gruplarla özel olarak verildiğinden dolayı 3 veya 4 tam gün sabah 9 akşam 6-7 arası olacak şekilde sürmektedir. Yani ortalama 10-12 saat teori ders, minimum 15-18 saat deniz uygulamaları ve yazılı sınav sonucu eksikler varsa 2-3 saatlik ekstra eğitim sürmektedir. Ders için başka yere dalış için başka yere gidilmediğinden eğitim de boş yere zaman kaybı olmamaktadır.

 

*Eğitim Ücretine Dahil olanlar:

  # Serbest Dalış Belgesi   # Malzeme Desteği   # Tesis İmkanları   # Eğitim bitene kadar ki tüm süreç.

 

   Özgür bir ruh, çılgın bir hobi, her seferinde kendi sınırlarınızı zorlamak, kendinizi zinde mi hissetmek istiyorsunuz. İşte size bu özellikleri bir arada bulabileceğiniz gerek rekreatif gerekse lisanslı sporcu olma şansı tanıyan bir sualtı branşı. Aşağıda sizi bilgilendirmek amaçlı kısaca bir yazım var. Gelin birlikte nasıl bir başlangıç yapabiliriz bakalım.

 Serbest Dalış 
Dalışa saf haliyle giriş. Doğru nefes alma tekniklerini öğrenin, diyaframlı nefesi daha yakından tanıyın ve daha önce hiç olmadığı gibi derin bir nefes alın. Serbest Dalış kursu , mümkün olan en rahat ve en güvenli şekilde 60 ft (20 metre) derinliklerde Serbest Dalış yapmak için uygun bilgi ve becerileri kazandırır. Bedeninizin daha verimli olabilmesi için nefes tutarak, daha iyi solunum ve kas esnekliği kazandırmak ve yeni beceriler öğrenmek için sizleri geliştirecek şekilde tasarlanmıştır ve sizi bir sonraki serbest dalış seviyesine taşıyacaktır.

Eğitim de
1. Gerekli Ekipmanlar 2. Uygun Ağırlık 3. Memeli Dalış Refleksi 4. Dalış Fizyolojisi 5. Nefeslenme Teknikleri( ders süresi en az 4 saat) 6. Ördek Dalış Tekniği 7. Doğru Palet Vurma 8. RRR Kurtarma-Tepki-Nefes  9. Deniz Bilgisi 10. Şamandıra 11. Uygulamalar 12. İsteğe bağlı da Serbest Dalış Eğitimi komple bitince ayrı bir kurs olan Zıpkınla Avlanma Teknikleri ve Uygulamaları çalışmaları 

   Yukarı yazdıklarım temel konu başlıklarıydı. Toplam serbest dalış sisteminde olmazsa olmaz bilgilerdir. Sanırım sizler herkes gibi kendinizce serbest dalıyorsunuz ve daldıkça tecrübe edinirim diyorsunuzdur. Yeterli minimum doğru bilgi olmadan, doğru ekipman olmadan doğru tecrübe olmaz. Size bir kaç tavsiye :


   1. Asla tek dalmayın.
   2. Asla şamandırasız dalmayın.
   3. 10m nin altına kesinlikle eğitimsiz inmeyin. Çünkü çıkarken bayılma, sığ su bayılması, motor kontrol kaybı riski var ki böyle bir durum oluşursa normal ilkyardım bilgisi yeterli olmuyor. Eğer bir arkadaşınız bayılırsa onu olabildiğince hızlı su dışına çıkarın ve su yutmasına engel olup nefes al diye bağırın, yüzüne hava ufleyin, yanağına hafifce dokunun ve kendine 15sn içide gelmezse 5sn de 1 kurtarma nefesi verin. Bu yazdıklarımdan bir şey anlayamacağınıza eminim inşallah başınıza böyle bir şey gelmez.
   4. Yüzeye çıktığınız zaman önce hızlıca hava verin ve derin nefes alın 1sn tutun ve pasif nefes verin ve tekrar alın ort 5 kere bu toparlanma nefesini yapın. Tabi bunu şamandırayı tutarak yaparsanız daha iyi olur.
   5. Yüzey süreniz dip sürenizin en az 3 katı olsun. Yani yüzeyde iyi nefeslendikten ve dinlendikten sonra dalın.
   6. Eğer kötü tecrübe edinmek istemiyorsanız en azından 5m den maskesiz birde sadece kolla çıkma çalışın çünkü dalışta aniden olursa ne yapacağınızı şaşırırsınız.
   7. Kesinlikle yanınızda su götürün ve şamandırada dursun. Çünkü susuzluk yorgunluğu arttırır ve bayılma ihtimalide artar.
   8. Budy ( dalış arkadaşı) uyumuyla dalış yapın. Biriniz aşağıdayken diğeri yukarıda size güven ve emniyet sağlasın. Birşey olursa sizi kurtaracak biri olmalı...
   9. Soğuk sularda daldığınız için performansınız %20 düşük olacağını unutmayın.
   10. ***ASLA HİPERVENTİLASYON YAPMAYIN*** yani hızlı bir şekilde nefes alıp vererek dalmayın. Genelde zıpkıncılar bunu daha iyi olduğunu iddia eder aslında çok zararlıdır. Çünkü:Beyin damarlarının kasılmasına, nabzın yükselmesine, bohr etkisi( kanda oksijenin daha çok tutunması) bu yüzden dokuların oksijensiz kalmasına, oksijen oranının çok çabuk düşmesine ve karbondioksitin düşerek nefes alma ihtiyacı azalır kişi kendini rahat hisseder bu bayılma öncesi bir belirtidir.
   11. Şamandıraya tutunarak nabzınızı düşürün ve öyle dalışa başlayın.

 Yukarıda yazdıklarım sadece %10 luk bir öneriydi ama bu bilgilerle biraz emniyetinizi sağlayabilirsiniz. Bilgi olmadan beceriyi doğru uygulayamaz ve deneyim kazanamazsınız.

 

    Şu anda Marmara Bölgesinin hem Uluslararası Standartlarda Serbest Dalış Eğitimi hem Uluslararası Standartlar Zıpkınla Balıkavı Eğitimi veren tek Eğitmeniyim. Kursun sonunda 10-20 m aralığına güvenli bir şekilde dalabilen Uluslararası Serbest Dalıcı belgesine sahip olacak,  öğrendiğiniz tekniklerin zamanla alışkanlık haline gelince derinlik ve dip zamanınızda ki artışı görecek ve en önemlisi kendi vücudunu tanıyan bu hobinin tehlikelerini farkına varan gelişime açık bilinçli bir serbest dalıcı olacaksınız.

    İsteyen Serbest Dalış Eğitimi isteyen CMAS Zıpkınla Balıkavı Eğitimini alabilir, isteyen iki kursu da birlikte alabilir. Genelde öğrencilerimin %98 i önce Serbest Dalış Eğitimini ve üzerine CMAS Zıpkınla Balıkavı Eğitimini almıştır. İkisi birbirinden farklıdır. Benzer olan tarafları olsa da nefeslenmesi, kuralları ve performans olarak farklılıkları vardır. 

    Eğitim bitiminde öğrencilerimin %70'i minimum 18m ye %20'si de 10-15m aralığına dalarak eğitimini başarıyla bitirmiştir. Bu yılın istatistiği olarak öğrencilerimin %45'ı hayatında hiç maske,palet kullanmayan kişilerdi. Öğrencilerimin yaş ortalaması 37 dir. 

   GÜVENLİ DALIŞLAR...

NOT: Galeri de Serbest Dalış Bölümünden Eğitim Tesisi ve Öğrencilerle ilgili fotoğrafları görebilirsiniz.

Facebook dan ALPARSLAN KULAKAÇ IN SERBEST DALIŞ VE CMAS ZIPKINLA BALIKAVI ÖĞRENCİLERİ grubundan da kurs alan öğrencilerimle de tanışabilir mutluluklarına şahit olabilirsiniz. 

Youtube da Nefessiz Adam yazarakda öğrencilerimin yaklaşık 10dk ları bulan videolarını izleyerek eğitimde neler yaşadıklarını, eğitimin önemini kendi duygu düşüncelerine ortak olabilirsiniz.

Tel: 05056652841

Youtube: NEFESSİZ ADAM 

Facebook Grup: ALPARSLAN KULAKAÇ IN SERBEST DALIŞ VE CMAS ZIPKINLA BALIKAVI ÖĞRENCİLERİ

Yorum

Bu Makaleye 23 Yorum Yapılmış

 • fatih yetkin fatih yetkin 2019-09-02
  Hocam sizi Youtube kanalınız Nefessiz Adam sayesinde buldum. Sosyal medyada her yerde siz karşıma çıktınız ve en sonunda bu güzel yazınıza denk geldim. İnşallah Ekim ayında kursunuz için yer ayırtacağım. Eğitimde malzeme desteği vermenizde süper bir şey. Bu yüzden yazlıktan malzemelerimi almak için uğraşmayacağım. her şey için teşekkürler. görüşmek üzere
  • admin 2019-10-14
   Hayırlısıyla görüşürüz Fatih Bey. Saygılar
 • Murat Murat 2019-06-09
  Merhabalar hocam, ilerleyen zamanlarda nasip olursa sizden eğitim almayı düşünüyorum. Fakat aklıma şöyle bir soru takıldı malum karadenizde kışın 5 6 ay boyunca dalışa gidemiyoruz. Sizden eğitim aldıktan sonra kışın dalışa gidemediğimiz süre zarfında eğitim almamış halimize dönme ihtimalimiz var mı ? Kısacası yine aynı performanslaı gösterebilir miyiz ?
  • 2019-07-16
   Murat Bey 2012 yılından itibaren toplamda 571 kişiye eğitim verdim. Bugüne kadar kimse performansım düştü diye bir olumsuz dönüş yapmadı. Belli bir performansa ulaşınca antrenman yapmasanız bile performansınız belli bir düşüş olur ama teknikleri unutmazsınız. Zaten unutmayın diye eğitimde bol bol tekrar yapıyorum. Kışında evde nefeslenme, havuzda dinamik apnea ve doğru palet vurma alışkanlıklarını geliştirmek için çalışabilirsiniz. Saygılar
 • Ee Ee 2019-03-11
  Ben 15 yaşındayım zıpkını dalış için sertifika alabiliyormuyum 16 ma az kaldi
  • admin 2019-03-18
   Evet alabiliyorsunuz.
 • Ozgür Ozgür 2018-05-16
  Bu mesleği secme sebebinizle soyisminizin bir bağlantısi varmı hocam ;) Saka bir yana izmirde bu eğitimleri alabileceğim onerebileceğiniz birileri var mıdir,mail yolu ile bilgi verirseniz sevinirim.
  • admin 2018-05-16
   Soyadım orjinal değiştirmedim. Detaylı bilgi mesajını mailinize yolladım. Daha detaylı bilgi için arayabilirsiniz. 05056652841
 • furkan furkan 2017-08-06
  hocam ortalama 2 yıldır yaz aylarında kendı ımkanlarımla serbest dalmaya calısıorumm bazı makale lerden ufak tefek ogrenmelerımle ortalama 10 m ye dalabılıorım ama su ankı bılgı bırıkımımle daha ust sevıyeye cıkmam ımkansız cunku su bayılması na yakın bır tehlıke gecırdım ve suan egıtımsız dalmak ıstemıorum rıca edersem kurslarınızn lokasyonun ve fıyatını ogrenmek ıstıorum tesekkur ederım
  • admin 2017-08-09
   Furkan Bey öncelikle geçmiş olsun. Kurslarımız Kocaelinde denize sıfır büyük bir eğitim kompleksinde veriyorum. Kurs fiyatı ve daha detaylı bilgi için arayabilirseniz sevinirim. Tel: 05056652841
 • Kerem Kerem 2016-11-21
  Dalış ve cmas yaş sınırı nedir
  • admin 2016-12-21
   14 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor.
 • Emre Emre 2016-09-23
  Merhaba hocam sizi dikkatle takip etmekteyim bende bu dalış isine gönül vermiş bir hobiciyim acaba kurs ücretleri hakkında bilgi verirmisiniz ve açık adres belirtirmisiniz iyi çalışmalar saygılar
  • admin 2016-09-27
   Fiyatla ilgili detaylı bilgi için 05056652841 den bana ulaşabilirsiniz. Açık adreste Değirmendere Beldesi Gölcük / KOCAELİ
 • cem harman cem harman 2015-03-15
  Merhabalar, 2 seneye yakin zipkinla serbest dalis yapiyorum,ancak alarjik aslim hastasiyim ilaclarimi kullandigimda nefes konusunda sorun yasamiyorum ancak bu isi prof.olarak ogreten biri olmadigi icin nefes fazla tutamiyorum sanirim sizce nefes sorunu hastaliktanmi?yoksa amatorluktenmi¿cevap yazarsaniz cok sevinirim,hayirli dalislar.
  • admin 2015-03-16
   Bununla ilgili uzman bir doktora görünürseniz daha iyi olur. Sağlığınız izin verirse sıkıntı yok. 53 yaşında 130 kilo olan öğrencimde oldu ve 15m de toplamda 1:10dk dip zamanı yaptı. Ciddi sağlık sorunu olmayan herkes doğru eğitimle rahatlıkla dalabilir.
 • Ahmet Dinç Ahmet Dinç 2015-03-11
  Hocam Facebook daki grubunuzu inceledim ve öğrencilerinizin 3 gündeki değişimine hayret ettim. İlk defa öğrencilerinin performanslarını paylaşan bir eğitmen gördüm. Bu durum çok ilgimi çekti ve gruptan bir kaç öğrencinizle tanıştım ve eğitiminiz hakkında bigi aldım. Eğitiminizi, ilginizi överek anlattılar. İnşallah en yakın zamanda randevu alıp geleceğim.
 • Umit Umit 2015-02-10
  Fiyat konusundan bahsetmemişsiniz. Fiyat konusunda bilgi alabilir miyim? ayrıca zıpkın ile avcılık üzerine bir bölüm var. Şahsen avcılık ve zıpkın kullanımı benim hiç ilgimi çekmiyor. Bu eğitimin Hayvan öldürmenin öğretilmediği bir şekli var mı?
 • Özgür Özgür 2014-10-29
  En kısa zamanda eğitiminize katılmak üzere slm..
 • helin kaplan helin kaplan 2014-08-30
  Kışın İstanbulda eğitim verebiliyor musunuz?
 • oğuz evinç oğuz evinç 2013-11-08
  yaz sezonu dışında açılan kurslarınız varmı
  • admin 2013-11-11
   Tabi ki yaz kış eğitimlerimiz devam ediyor. Galeri den Serbest dalışla ilgili kısımda Eğitim Tesisi ile ilgili fotoğraflardan da anlaşılacağı gibi eğitim imkanları çok rahat olduğundan kışında eğitimler devam ediyor. Sıcak duş, sıcak soba, sıcak çay ve sıcak bir aile ortamı her daim var. Eğitim platformu ve şamandırası da kıyıya 10m uzaklıkta olması da büyük bir kolaylık sağlıyor.
 • Murat pek Murat pek 2013-04-04
  bilgiler icin tekkurler, nasip olursa bir gün egitiminize gelmek istiyorum, iyi calismalar

Son Eklenen Makaleler

 • YAZ KIŞ HER HAFTA EĞİTİMLER DEVAM EDİYOR.

  YAZ KIŞ HER HAFTA E

  Kocaelinde denize sıfır aile sıcaklığıyla ısınan, her daim çayı eksik olmayan

 • PATHOS LEVENTSUB ZIPKIN EKİPMANLARI

  PATHOS LEVENTSUB ZIP

  PATHOS ve İMROZSUB  Zıpkınla Serbest Dalış Ekipmanları LEVENTSUB firması ta

İletişim Formu